Koszula to niezbędny element garderoby każdego mężczyzny.  Jej uniwersalność sprawia, że wybierają ja panowie w różnym wieku. Koszulę założyć możemy zarówno do garnituru jak i jeansów. Koszule posiadają różne rodzaje kołnierzyków, sztuką jest dobrać ten właściwy stosownie do okazji. 

Przedstawiamy siedem rodzajów kołnierzyków w koszulach męskich. Poznaj najważniejsze różnice między kołnierzykami.
Z nami wybór odpowiedniej koszuli stosownie do okazji będzie dziecinnie prosty.

  • Kołnierzyk typu kent czyli klasyczny 

Ten rodzaj, kołnierzyka posiada ostre wyłogi (czyli końce kołnierzyka), które są dość blisko rozstawione. Jest to chyba najpopularniejszy rodzaj kołnierzyka, pasuje zarówno do garnituru jak i mniej formalnych stylizacji.  Koszulę z kołnierzykiem typu kent założymy na spotkanie z przyjaciółmi czy też do pracy.

Kołnierzyk typu kent najlepiej prezentuje się z krawatem. Rodzaj węzła dowolny.

Ten rodzaj kołnierzyka optycznie wysmukla twarz, więc panowie o bardziej zaokrąglonej twarzy, mogą osiągnąć efekt wysmuklenia.

  • Kołnierzyk typu włoskiego – Cutaway

Kołnierzyk typu włoskiego charakteryzuje się szerokimi rozstawionymi wyłogami. Inne określenia z jakimi możemy się spotkać to spread, rekinowy lub francuski. Cutaway popularny jest w Europie, szczególnie na południu.

Kołnierzyk typu włoskiego założysz na bardziej formalne okazje biznesowe lub uroczyste przyjęcia, odpowiedni jest również na ślub.

Kołnierzyk ten pasuje do krawata, ale równie dobrze możemy nosić koszulę bez niego, kołnierzyk dobrze będzie się układał ze względu na szeroko rozstawione wyłogi. 

  • Kołnierzyk półwłoski – semi – spread 

Kołnierzyk półwłoski ma dość długie wyłogi ale szerzej rozstawione niż w kołnierzyku klasycznym.

Ten rodzaj kołnierzyka plasuje się pomiędzy włoskim a klasycznym i ma bardzo szerokie zastosowanie od biznesowych po casualowe. Możemy go nosić zarówno z krawatem jak i bez.

  • Kołnierzyk button down

Ten rodzaj kołnierzyka nie da się pomylić z innymi, ponieważ charakteryzuje się przyszytymi guzikami do wyłogów. Dzięki temu wyłogi można przypiąć do koszuli, co gwarantuje ich nienaganne ułożenie.

Koszulę z kołnierzykiem button down nosimy z krawatem lub bez, choć lepiej prezentuje się bez dodatków.

  • Kryty button down

Kołnierzyk ten posiada przyszyte guziczki od spodniej strony kołnierza, co zapewnia jego ładne ułożenie.

 

  • Kołnierzyk stójkowy

Kołnierzyk stójkowy charakteryzuje brak wyłogów. Posiada guzik, dzięki czemu stójkę można zapiąć. Polecany jest dla ceniących wygodę i swobodny styl.

  • Kołnierzyk łamany

Łamany kołnierzyk polecany jest na uroczystości o najwyższym stopniu formalności. Zakładamy go wyłącznie z muchą.

 

Koszule do których założysz muchę.

Dawniej muszki noszono wyłącznie do kołnierzyków łamanych lub włoskich. Teraz panuje większa dowolność i swoboda. W zależności od upodobania panowie zakładają muszki do wszystkich rodzajów koszul.

O czym należy pamiętać dobierając muszkę do koszuli?

Najważniejsze to dopasować wielkość muszki do wielkości kołnierzyka, aby zbyt małej muszki nie założyć do dużego kołnierza. Reszta zależy od fantazji noszącego :)