Krawat jest nieodzownym dodatkiem męskiej garderoby. Dodaje klasy i elegancji, jest wyróżnikiem stroju niejednego mężczyzny. Czy znasz historię powstania krawata? Kto wymyślił tą oryginalną ozdobę? 

Pierwsze ślady pewnych  form przypominających krawat prowadzą do III wieku p.n.e. Zostały one utrwalone na szyjach figur chińskich żołnierzy Terakotowej Armii cesarza Qui Shi Huang.

Jak mówią legendy sam cesarz bardzo lubił nosić takie chusty, zostały one również znalezione w jego grobowcu.

Kolejne tropy początków „krawatowej” mody prowadzą do starożytnego cesarstwa rzymskiego. Archeolodzy na podstawie badania wizerunków rzymskich żołnierzy na  kolumnie Trajana powstałej w około 113 roku, wskazują na zawiązane na szyjach Rzymian chusty. Prawdopodobnie miały one chronić przed zimnem i wiatrem.  Nie przyjęły się one jednak powszechnie, być może za sprawą ówczesnego wielkiego poety Horacego, który uznawał je za oznakę zniewieścienia.

Krawaty na nowo odkryte zostały podczas wojny trzydziestoletniej w XVII wieku. Walczący u boku francuskiego która Ludwika XIV chorwaccy żołnierze nosili kolorowe chusty na szyi.

Podczas przeglądu wojsk król zwrócił uwagę na ich piękno, a ponieważ był wielkim pasjonatem mody, postanowił wprowadzić te ozdoby „na salony”, a na cześć Chorwacji – Croate – nazwał je cravatte.
Ludwik XIV

Tym razem moda na krawaty szybko rozszerzyła się, początkowo w Anglii, by dalej opanować cały świat. Na każdym dworze bowiem chciano wyglądać modnie i podążać za najnowszymi trendami mody, które wytyczała Francja.

 Siedemnastowieczne krawaty charakteryzowały się ogromnym przepychem, szyto je z koronek, tasiemek, muślinu i batystu i wiązano w kokardy. Mogli sobie na nie pozwolić jedynie najbogatsi panowie.

 W kolejnych wiekach wygląd krawata zmieniał się od szerokich, kilkakrotnie okalających szyję fularów czyli chust angielskich dandysów, do wąskich i długich krawatów, bardziej przypominających te współczesne.

W XIX wieku zaczęły pojawiać się poradniki o tym, jak poprawnie nosić krawat i jak go wiązać. Najpopularniejsze dzieło „Sztuka wiązania krawata w szesnastu lekcjach” powstało w 1828 roku, wyszło spod pióra H. Le Blanc.

W 1926 roku Jesse Langsdorf – krawiec z Nowego Jorku wymyślił technikę ukośnego cięcia materiału i szycia krawata z trzech kawałków  przez co osiągnął jego większą elastyczność. Krawat szyty w ten sposób był łatwiejszy w wiązaniu i bardziej odporny na odkształcenia w czasie noszenia.

Krawaty

Krawaty na dobre zagościły w męskich szafach i od czysto praktycznych funkcji ochrony przed zimnem, przekształciły się w element dodający klasy, elegancji, sugerujący status, niezależność i siłę noszącego.

Krawaty szyto w różnych wzorach i kolorach, w latach 50 tych pstrokate i ekstrawaganckie krawaty stały się symbolem subkultury bikiniarzy, zbuntowanej przeciw ówczesnej władzy w Polsce.


Długość krawatów zwiększała się wraz z obniżaniem linii noszenia spodni. Obecnie krawaty mają przeważnie 140 cm długości i 6 – 9 cm szerokości.

Również i dziś krawat jest ważnym elementem męskiego stroju. Obecnie panuje dość duża dowolność co do wzorów, kolorów, szerokości i sposobów wiązania krawata. Ważne jednak, aby dobierać go ze smakiem.