• Pokój dziecięcy – aranżujemy przestrzeń dla dziecka

Aranżacja przestrzeni dla dziecka to bardzo ważny czas dla każdego rodzica. Wybieranie koloru ścian, mebli i dodatków to przyjemne zajęcie, któremu chętnie oddają się bez reszty przyszli rodzice. Kiedy już wyposażymy dziecięcy pokój w niezbędne elementy, przychodzi czas na wybór zabawek. Decydując się na konkretne produkty, przede wszystkim powinniśmy kierować się bezpieczeństwem pociechy. Materiał, z jakiego wykonane będą zabawki, musi być bezpieczny dla dziecka, a design i przeznaczenie produktu powinny sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi maluszka. Odwiedź nasz sklep internetowy i podaruj swojemu dziecku zabawkę służącą wypoczynkowi i zabawie. Sprawdź, jak zorganizować przestrzeń dziecięcego pokoju.

  • Parametry

Idealna przestrzeń dla Twojego dziecka

Jak urządzić pokój dziecka, aby był dla niego atrakcyjny, spełniał wiele funkcji i budował poczucie bezpieczeństwa? Aby pokój spełniał wiele funkcji, powinniśmy zacząć przede wszystkim od oświetlenia. Wieczorem, kiedy maluch szykuje się do snu, dobrze będzie zapalić niewielką lampkę lub lampkę z projektorem. Wiele produktów emituje bezpieczne, przyjemne kształty na suficie. Mogą to być ulubione postacie z bajek lub gwiazdki. Nierzadko projektory oferują również przyjemną melodię, sprzyjającą zasypianiu. Lampka przy dziecięcym łóżeczku powinna emitować rozproszone światło, nie silniejsze niż 25 W. Przewijanie czy karmienie wykonywane w nocy, przy takim oświetleniu nie wybudzi zanadto maluszka. Jeśli dziecko korzysta już z biurka, konieczne będzie ustawienie lampki, która oświetli kartkę podczas rysowania.

Zasłonięcie wszystkich gniazdek elektrycznych, zabezpieczenie okien i ostrych krawędzi mebli to czynności, jakie musimy wykonać w pierwszej kolejności. Zanim ciekawy świata brzdąc zacznie eksplorować otoczenie, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Suchy basen z piłeczkami będzie doskonałym elementem wyposażenia dziecięcej przestrzeni. Materiał, z jakiego wykonana została zabawka, zapewni dziecku bezpieczeństwo i przyjemność zabawy. Miękki welur i pianka poliuretanowa zabezpieczą dziecko przed upadkiem, a kolorowe, bezpieczne dla dzieci piłeczki urozmaicą zabawę. Kolejnym ciekawym elementem wyposażenia pokoju dziecka będą wszelkiego rodzaju poduszki. Kolorowe, miękkie dekoracje posłużą do urozmaicenia przestrzeni, jak również do przyjemnej drzemki.

Dzielenie pokoju na strefy

Wielu rodziców, organizując przestrzeń dziecka, decyduje się na podzielenie jej na strefy. W przypadku noworodka taka czynność będzie jedynie przygotowaniem pokoju na przyszłość. Jeśli jednak nasza pociecha samodzielnie się przemieszcza, warto podzielić pokój. Strefa snu to oczywiście miejsce, w którym stoi łóżko, nocna szafka z lampką i ulubione przytulanki. Przestrzeń ta powinna być zachowana w stonowanej kolorystyce, aby nie pobudzać dziecka przed zaśnięciem. Oświetlenie powinno być rozproszone i przyjemnie kojące podczas słuchania bajki czytanej przez rodzica.

Strefa zabawy to najprzyjemniejszy kąt w całym pomieszczeniu. Powinien więc zawierać wszystkie zabawki, książeczki i mebelki, np. w postaci drewnianej kuchenki czy zabawkowego warsztatu. Tę część pomieszczenia bardzo łatwo wyznaczymy np. piankową matą, składającą się z elementów w kształcie puzzli. Kontrastujące kolory produktu i wyjmowane elementy będą dodatkową atrakcją w kąciku zabaw.

Dla starszych dzieci ważne jest również wyznaczenie strefy do nauki. W tej części pomieszczenia powinno znajdować się biurko, akcesoria do rysowania, regał z książkami i wszystkie inne pomoce dydaktyczne. Krzesło, na jakie się zdecydujemy, powinno być odpowiednio wyprofilowane, aby nie krzywić kręgosłupa dziecka. Ważne jest również światło, jakie pada na blat biurka. Najlepszym wyborem oświetlenia biurka jest lampka emitująca białe światło zawierające niebieski składnik – takie oświetlenie sprzyja koncentracji.